15-05-2021
Polskie Tanga Hebrajskie Warszawa -Tel Awiw: Olga Avigail Mieleszczuk&Tango Attack

15 maja 2021 r. Tango Attack zagrał z Olgą Avigail nowy program - Polskie Tanga Hebrajskie.

14 maja 1948 r. podpisana została deklaracja niepodległości Izraela. Z tej okazji, w 73. rocznicę powstania Państwa Izrael zapraszamy na wyjątkowy koncert online "Polskie Tanga Hebrajskie" w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk i zespołu Tango Attack.
Premiera odbędzie się 15 maja (sobota) 2021 r. o godz. 20:00 na Facebooku oraz kanale You Tube TSKŻ.
Gdzie opublikowano pierwsze tango hebrajskie? …w Warszawie! Warszawa z lat 30-stych i jej rewiami, teatrami i kawiarniami była europejską stolicą tanga. Polskie tanga w języku hebrajskim stanowią wyjątkowy rozdział w historii żydowskiej muzyki w Polsce – reprezentują gatunek niespotykany w żadnym innym kraju europejskim. Tanga po hebrajsku nagrywał w latach 30-stych słynny Adam Aston pod pseudonimem „Ben Lewi” dla polskiej wytwórni Syreny Record. Te nagrania były wysyłane i sprzedawane w Tel Awiwie, gdzie Syrena Record miała swoje przedstawicielstwo. I tak na dancingu w telawiwskich kawiarniach tańczono do polskich tang: Adam Aston w Tel Awiwie wciąż śpiewał głosem rozbawionej Warszawy lat 30-tych”.
Podczas koncertu przeniesiemy się do słonecznego Tel Awiwu, gdzie wirtualnie odwiedzimy miejsca związane z historią tang hebrajskich i poznamy sylwetki ich twórców. Nie tylko posłuchamy tych zapomnianych polsko-hebrajskich tang, ale zobaczymy gdzie w latach 30-tych w Tel Awiwie je tańczono… Naszym przewodnikiem będzie Olga Avigail Mieleszczuk.
 
Olga Avigail Mieleszczuk - wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej, uznana międzynarodowo za jedną z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki Jidisz w Polsce. Ma klasyczne wykształcenie muzyczne, ukończyła Antropologię Kulturową w ISNS UW. Pasjonatka okresu międzywojennego, śpiewa Jidisz, po polsku i hebrajsku. Urodzona w Warszawie, dzieli swój czas między rodzinne miasto i Jerozolimę, w której obecnie mieszka. Inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem artystów z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską, jak YUNG Yiddish czy TSKŻ. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.
Tango Attack - zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi. W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian. Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach po tangowe remake’i utworów popularnych i specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi w Polsce tancerzami tanga argentyńskiego.
 
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji